Jak správně vybrat piano?

Koupit starší piano nebo raději nové?


Při nákupu staršího, již použitého piana dbejte zvýšené opatrnosti, jelikož hudební nástroj není v záruce a opravy starších pian mohou být někdy stejně drahé jako nákup piana nového. V některých případech jsou opravy starších pian nemožné, protože již nemusí být dostupné originální náhradní díly. Při koupi použitého piana doporučujeme využít služeb klavírního technika, jelikož ten vám dokáže nejlépe poradit, v jakém stavu se piano nachází a dokáže odhadnout případnou cenu nutných oprav. Při zjišťování stavu piana je zapotřebí zkontrolovat nejen míru opotřebení mechaniky hudebního nástroje, míru opotřebení klávesnice, stav rezonanční desky a litinového rámu, kvalitu a stav použitého dřeva, zvukové pocity při poslechu, ale v neposlední řadě i to, zda piano drží ladění. Chcete-li, aby bylo vaše piano ještě opravitelné a aby vaše hra na piano byla kvalitní, vybírejte pouze pianina se spodním dusítkem (nikoliv horním dusítkem), klavíry s anglickou mechanikou (nikoliv vídeňskou) a piana s konstrukcí litinového rámu, u něhož jsou struny nataženy křížem (nikoliv vedle sebe). Při výběru pianina se dívejte také na značku. Za jednu z nejznámejších bývají označována například piana Petrof.

Při výběru piana zohledněte především:


-    své hudební  potřeby a požadavky
-    zvukové pocity při poslechu piana
-    velikost a výšku prostoru, kde bude piano umístěno
-    stylové provedení piana
-    povrchovou úpravu piana
-    stav jednotlivých komponentů piana
-    stav použitého dřeva
-    u starších pian pak i náklady na nutné opravy
-    své finanční možnosti

Na otázku, zda koupit piano nové nebo staré, je těžké odpovědět. Kvalitně vyrobené a dobře udržované staré piano totiž může plnit stejně dobrou službu jako piano zcela nové.

Láká vás koupě piana nebo nákup klavíru a nemáte ještě dostatek informací? Chcete se dozvědět o pianech více? Přečtěte si i další články věnované tomuto tématu.

Jak se od sebe liší klavír, křídlo, pianino a piano?

Jak  nejlépe pečovat o piano?
Jednotlivé komponenty klavíru
Nedílné součásti piana