Jak pečovat o piano?

Poradíme vám, jak správně pečovat o piano, aby co nejdéle a co nejlépe plnilo svoji službu.

Základní pravidla pro správné zacházení a údržbu piana:

-    piano musíte do místnosti správně umístit
-    v místnosti musí být udržována konstantní teplota a vlhkost vzduchu
-    pro správnou akustiku musí být místnost, ve které je piano umístěno, vhodně zařízena
-    na piano nestavte žádné zbytečné předměty ani dekorace
-    nechávejte své piano pravidelně udržovat, tj. ladit, promazávat, regulovat mechaniku
-    piano čistěte jen přípravky určenými k tomuto účelu

Jak správně umístit piano do místnosti?

-    na pevnou a rovnou podlahu, která unese plnou váhu piana
-    nejlépe na vnitřní stěnu domu (bytu), aby piano nepřijímalo zbytečně vlhkost od neizolované stěny
-    co nejdále od okna, přímého slunečního záření, topení, kamen a komínů
-    samozřejmě i co nejdále od vstupních dveří nebo koupelny
-    piano se nesmí umísťovat ani do míst s výskytem hmyzu, drobných hlodavců, plísní a dřevokazných hub
-    piano by mělo být volně přístupné pro pravidelnou údržbu


Nedodržíte-li tato výše zmiňovaná pravidla, může dojít k deformaci konstrukce piana, k vysušování dřeva, k poškození jednotlivých komponentů piána v důsledku příliš suchého nebo naopak příliš vlhkého vzduchu, ke korozi kovových částí, ke ztrátě původní barvy piana, k poškození laku a v neposlední řadě i k ovlivnění zvuku piana. Nevhodné umístění piana do místnosti s velkými teplotními a vlhkostními výkyvy zkracuje jeho životnost a ovlivňuje jeho akustický výraz! Starost o piana, pianina nebo klavíry je mnohdy mnohem větší, než provést  rozhodnutí, zda si sjednat pronájem klavíru (piana) nebo nákup piana (klavíru).

Jak udržet v místnosti správnou teplotu vzduchu a vlhkost?

Vzhledem k tomu, že jsou piana vyrobena z velké části z přírodních a nasákavých materiálů, je nutné udržovat v místnosti správnou vlhkost vzduchu. Opakované kolísání teploty vzduchu a vlhkosti může způsobit poškození konstrukce piana, zpožděný chod mechanismu klávesnice,  tlumený zvuk piana nebo například korozi strun a ostatních železných komponentů. Stejně tak, jako není pro piano vhodná nadměrná vlhkost, i přílišné sucho může hudebnímu nástroji uškodit. Suchý vzduch způsobuje sesychání dřevěných, plstěných nebo kožených součástí piana.

Jak ale zajistit, aby v místnosti nebyl příliš velký průvan, chlad, teplo, vlhko nebo sucho? Řešení je jednoduché. Lze si pořídit klimatizační jednotku, která udržuje v místnosti požadované klima nebo speciální zařízení, které se instaluje přímo do piana a udržuje tak doporučené klima přímo v něm.

Jak zajistit ideální akustiku?

Kromě požadovaného klimatu, tedy teploty a vlhkosti vzduchu v místnosti, je pro plný tón piana nutno zajistit, aby byla místnost dostatečně veliká, aby obsahovala nepravidelné plochy a také materiály, které pohlcují zvuk. Část zvuku se totiž dostává od piana k posluchači přímo, část se odráží o stěny a předměty v místnosti a teprve potom směřuje k posluchači. Odborník na akustiku by vám měl poradit, jak místnost zařídit a  jak v místnosti nejlépe piano umístit. Odrážený zvuk tak nebude v místnosti příliš dlouho nebo příliš krátce a dosáhnete tak správného tónu piana.

Proč se nesmí odkládat na piano žádné předměty a dekorace?

-    při posouvání předmětu dochází k oděru laku a barvy na pianě
-    předměty na pianě nepříznivě ovlivňují kvalitu tónu
-    u předmětů s kapalinou hrozí polití piana, poškození laku, dřeva a v horším případě i vnitřní mechaniky piana

Pamatujte tedy, že sklenice s vodou, květníky ani jiné předměty, nesouvisející s hrou, na piano nepatří. Piano je hudební nástroj, nikoliv odkládací stolek! Opravy pianin v důsledku poškození kapalinou mohou být velmi nákladné.

Jak často provádět údržbu piana?

Stejně tak jako na piano pravidelně hrajete, měli byste ho nechávat i pravidelně kontrolovat odborníky. V čem taková kontrola spočívá? Piano je zapotřebí minimálně jednou nebo dvakrát ročně naladit, jednou za dva nebo tři roky promazat a vyčistit a zhruba jednou za dva roky je zapotřebí provést seřízení mechaniky. Asi po osmi nebo deseti letech se doporučuje přebrousit plsti kladívek.  Vždy záleží na tom, jak intenzivně piano používáte a v jakých podmínkách je piano umístěno.


Při výběru mechanika, který se bude starat o údržbu vašeho hudebního nástroje, si vždy ověřte, že má dostatek zkušeností, protože neodborný zásah může napáchat na vašem pianě značné škody a tudíž se i velmi prodražit.


Pravidelnou údržbou piana zajistíte, že bude hrát k vaší plné spokojenosti. Třeba takové piano Petrof vám bude zajisté sloužit k vaší plné spokojenosti.

Jak správně ošetřovat piano?

-    klávesnici otřete po hře lehce navlhčenou měkkou bavlněnou látkou
-    pro čištění klávesnice nikdy nepoužívejte přípravky s alkoholem nebo s rozpouštědly
-    na otírání piana nepoužívejte mastné přípravky, leštěnky, ani napuštěné čistící utěrky
-    jako ochranu před prachem používejte textilní nebo koženkové povlaky (kryty) na piana

Běžné ošetření vnější části piana provádějte pouze s přípravky určenými k tomuto účelu. Čištění vnitřního mechanismu piana přenechejte raději odborníkům.  Pravidelným čištěním a pravidelnou údržbou piana zabráníte výskytu molů a červotočů v plsti, papíru, dřevě nebo použitém kašmíru a prodloužíte tak jeho životnost!

Podívejte se i na další články týkající se pian:

Jak se od sebe liší klavír, křídlo, pianino a piano?
Jak správně vybrat piano (klavír, křídlo, pianino)?
Jednotlivé komponenty klavíru
Nedílné součásti piana