Rozdíl mezi klavírem, křídlem, pianinem a pianem

Jedná se o stejný hudební nástroj nebo skýtá každé názvosloví jiný druh strunného hudebního nástroje?

Klavír alias křídlo

Klavír je velký strunný úderový hudební nástroj. Pokud bychom ho měli jednoduše popsat, jedná se o velký hudební nástroj stojící na třech nohách. Klavír lze použít nejen jako sólový a doprovodný nástroj, ale také jako součást orchestru. Velký klavír, zvaný křídlo, můžeme slyšet v sálech, v divadlech nebo na koncertních pódiích. Ve skříni  křídla jsou struny nataženy vedle sebe vodorovně, tedy souběžně s podlahou. Menší klavír, v němž jsou umístěny struny svisle, bývá nazýván pianino.  Pro umístění klavíru (křídla) je zapotřebí veliký prostor, neboť středně velký model tohoto hudebního nástroje vyžaduje plochu o rozměru minimálně 1,5 x 1,8 m. Velikost křídla může dosahovat rozměru až tři metry. Při výběru klavíru (křídla) pamatujte na to, že nestačí mít místnost dostatečně velikou, ale také vysokou, jelikož výška stropu určuje rezonanci zvuku. V případě, že budete vybírat model klavíru, vězte, že modelem označujeme jeho délku. Pro klavíry a křídla obecně platí, že čím je delší, tím je lepší a samozřejmě i dražší. Chcete vědět více o prodeji klavírů? Pak čtěte i naše další články.

Pianino

Pianino je menší strunný úderový hudební nástroj. Od klavíru se liší nejen svými rozměry, konstrukcí, ale i pořizovací cenou. Na rozdíl od klavíru (křídla) je pianino menší, lze ho vidět postavené u zdi, tedy nastojato. Pianino nezabere tolik místa, a proto bývá často používáno v menších bytech. U průměrně velkého pianina počítejte s minimálním prostorem kolem 1,5 x 0,6 m. Díky nižší ceně bývá pianino vhodným nástrojem především pro začátečníky. Jak jsou umístěny struny u pianina? Svisle a kvůli úspoře místa se kříží. Cena pianina je mnohem nižší než cena velkého klavíru. Chceme-li vybrat model pianina, neměří se jako u klavíru jeho délka, nýbrž výška v centimetrech od podlahy. A i zde platí, že čím vyšší je pianino, tím je lepší a samozřejmě ho díky tomu koupíme za vyšší částku. Teď už záleží jen na vás, zda zvolíte pronájem pianina nebo jeho koupi. Pokud máte zájem o koupi kvalitního pianina, navštivte odkaz zaměřený na prodej pianin Petrof.

Piano

Piano je souhrnný název pro klavír (křídlo) i pianino. Každý druh tohoto strunného hudebního nástroje má řadu typů. Vyrábí se v různých velikostech, výškách, barvách, tvarech, ale i s použitím odlišných výrobních materiálů.

Co by vás ještě mohlo zajímat k tématu piana?

Jak správně vybrat piano?
Jak  nejlépe pečovat o piano?
Jednotlivé komponenty klavíru
Nedílné součásti piana