Křídla a pianina značky Steinway and Sons

Logo značky Steinway & Sons

Steinway logo
 

Historie firmy Steinway & Sons

Henry Engelhard SteinwayHenry Engelhard Steinweg si vyrobil svůj první hudební nástroj v bitvě u Waterloo. Na tuto vlastnoručně vyrobenou citeru hrál v armádě vlastenecké písně. Po odchodu z armády se začal věnovat výrobě hudebních nástrojů a roku 1825 vyrobil doma v kuchyni své první piano. O 14 let později, tedy roku 1839, získal zlatou medaili na veletrhu v Brunswicku. Předmětem výstavy byla jeho dvě čtvercová piana a jeden klavír. V době, kdy se začínal zvyšovat zájem o výrobu jeho klávesových nástrojů, přibral do podnikání své syny - Theodora, Charlese a Williama.

Po německé revoluci v letech 1848 a 1849 se rodina Steinwegů rozdělila. Syn Charles zůstal v New Yorku a požadoval, aby se za ním přestěhoval i zbytek jeho rodiny. Po příjezdu do New Yorku si všichni změnili příjmení na Steinway a nechali se zaměstnat v různých továrnách na piana.

Vlastní rodinnou firmu Steinway & Sons si založili až 5. března 1853 v Manhattanu. Piana z dílny Steinway & Sons velmi rychle získávala na oblibě. V roce 1855 bylo prezentováno na veletrhu Amerického institutu jejich tabulové piano s křížem napjatými strunami a plně kovovým rámem. Od roku 1855 získala piana značky Steinway & Sons zlaté medaile na několika amerických a evropských výstavách. O něco později vybudovali v New Yorku velkou továrnu na 53. ulici a 4. avenue.

V této době se syn Theodore přestěhoval do Braunschweigu a vybudoval zde úspěšný podnik v partnerství s Georgem Grotrianem. Po smrti svých bratrů prodal Theodore jejich podíly v německém podniku a odstěhoval se zpět ke svému otci do New Yorku. Theodor disponoval neomezeným kapitálem a velmi zkušenými dělníky. Vrcholným úspěchem byla výroba Jubilejního koncertního křídla s dvojitým rozsahem, skříní s oblým rámem a kopulovitým kovovým rámem, držícím struny s do té doby nevídaným napětím. Po smrti Theodora, roku 1889, po něm zůstalo 45 patentů a návrhů klavírů. William Steinway se začal zabývat prodejem pian a rozšiřováním působnosti firmy Steinway & Sons. Roku 1871 postavil v New Yorku Steinway Hall, v roce 1876 další halu v Londýně a roku 1880 pak otevřel továrnu v Hamburku. Dále koupil 400 akrový pozemek na Long Islandu. Šestnáct let po Williamově smrti, tj. v roce 1910, byla dokončena výstavba American Steinway továrny.

Hospodářská krize v letech 1927-1931 do značné míry ovlivnila i produkci takto velmi dobře rozběhnutého podnikání. Za druhé světové války se v továrnách Steinway vyráběla malá přenosná piana a součástky do letadel. V roce 1972 prodala rodina Steinway svou firmu společnosti Steinway Musical Properties, Inc. Nový vlastník se snažil zkombinovat tradiční rukodělnou výrobu s moderními metodami výroby pian. Tato snaha se ale na vzhledu pian nijak neprojevila.

Současnost firmy Steinway & Sons

Klávesové nástroje Steinway jsou považovány za světovou špičku ve výrobě klavírů. Steinway & Sons si dlouhá desetiletí udržuje výjimečné postavení mezi výrobci hudebních nástrojů a v mnoha ohledech nemá konkurenci. Svědčí o tom více než sto patentů na konstrukci klavírů a používání nejkvalitnějších materiálů při výrobě. To se odráží především v nepřekonatelné kvalitě křídel a pianin z této dílny.

Klávesové nástroje Steinway mají dokonalý zvuk. Základem výroby pian Steinway je převažující ruční výroba. Doba trvání výroby jednoho nástroje z dílny Steinway & Sons se pohybuje mezi deseti až dvanácti měsíci. Výroba má daný pevný řád a postup dle tradice a patentovaných technologií.

Klávesové nástroje Steinway & Sons jsou využívány pro všechny typy hudebních žánrů. Křídla a pianina Steinway & Sons mají krásné zpěvné, zvonivé a přitom nesmírně kultivované měkké tóny, pro které jsou tyto nástroje preferovány nejuznávanějšími světovými klavíristy a jsou vyhledávány do neprestižnějších koncetních sálů a síní, filharmonií a škol po celém světě.

 

Steinway - koncertní velký - 274 cm délka - model D.png

 

Steinway & Sons - model D - koncertní velký - délka 274 cm

 

Steinway - limitovaná edice -  William E. Steinway.png

Steinway & Sons - limitovaná edice -  William E. Steinway

 

 

Steinway - Julianne By Terrance Hunt - umělecká řada.png

Steinway & Sons - Julianne By Terrance Hunt - umělecká řada klavírů

 

Steinway - Profesionální Model Tradiční K-52, v. 132 cm.png

Steinway & Sons - Profesionální model pianina - Tradiční K-52,  výška 132 cm

 

Pod záštitou společnosti Steinway & Sons jsou vyráběny i klávesové nástroje Boston a klávesové nástroje Essex.

Steinway, Boston, Essex

Zdroj obrázku: www.steinwaypianogalleryofdetroit.com

 

Máte-li zájem o klávesové nástroje Steinway & Sons, vyberte si z naší nabídky.

 

 
WILLIAMS, John-Paul. Piano. Přel. M. Nejedlá. 1. vydání. Slovart, s.r.o., 2003. 160 s. ISBN 80-7209-473-4