Klavíry a pianina značky Bösendorfer

Logo značky Bösendorfer

 

Logo Bosendorfer

Historie firmy Bösendorfer

 

Ignaz BösendorferSpolečnost Bösendorfer byla založena v roce 1827 třiatřicetiletým Ignazem Bösendorferem. Ignaz Bösendorfer se narodil roku 1794 ve Vídni. Ignaz Bösendorfer studoval nejprve Akademii výtvarných umění. Následně byl díky své velké muzikálnosti a technické způsobilosti v 19 letech poslán do učení ke známému výrobci pian Josephu Brodmannovi. Po vyučení se registroval jako klavírní výrobce ve Vídni a založil si vlastní společnost na výrobu kvalitních pian. Piana, které Ignaz Bösendorfer vyráběl, si získala pověst nejen svým velmi ojedinělým zvukem, nýbrž i svou robustní kostrou. Snahou Bösendorfera bylo zachovat charakter vídeňského nástroje, který byl postaven především na řetězci jemných zvuků a zároveň objem zvuku podstatně zvýšit. To vyžadovalo především stabilnější a mnohem silnější konstrukci klavíru.

Roku 1828 získal Bösendorfer dekret na výrobu pian, který zaručoval, že jméno Bösendorfer  bude vždy spojováno s kulturním srdcem Evropy, tedy Vídní. Bösendorfer vyrábí klavíry a pianina s jedinečným zvukem. Jsou určeny nejen pro bohaté rodiny, císaře a cary, ale také pro koncertní pódia, vzdělávací instituce a milovníky hudby po celém světě. V roce 1830 byl značce Bösendorfer udělen status oficiálního výrobce klavírů pro rakouského císaře.

Bösendorfer byl proslulý tím, že vyráběl jedno piano i čtyři roky. Byl označován za nejpomalejšího výrobce pian ve světě. Proč tomu taky bylo? Protože zhruba polovinu času strávil čekáním na to, až bude dřevo používané na výrobu pian dostatečně zralé.

Zpráva o vysoké kvalitě Bösendorferovo klavírů se brzo roznesla. Bösendorfer dosáhl prvního místa ve vývozu v rámci Evropy a zámoří mezi rakouskými klavírními společnostmi. Po smrti Ignaze Bösendorfera, v roce 1859, se přesunuje výroba pian na druhou generaci rodu Bösendorferů a to konkrétně na jeho syna Ludwiga. Ludwig Bösendorfer  pokračoval v otcovo činnosti a snažil se dodržovat otcovu podmínku dodávat klávesové nástroje do bohatých rodin. Ludwig Bösendorfer  navíc dokázal prosadit značku Bösendorfer i na světových výstavách. Ludwig Bösendorfer  přemístil v roce 1860 otcovu továrnu na výrobu pian do nového závodu v „Nové Vídni“. O deset let později, tj. roku 1870 stěhoval továrnu znovu, tentokráte do ještě větších prostor ve Vídni. Bösendorferova firma prosperovala natolik, že původní prostory již nebyly dostačující. Vzhledem k tomu, že Ludwig neměl žádné potomky a z toho důvodu nebylo možné předat vedení firmy třetí generaci rodu Bösendorferů, prodal Ludwig Bösendorfer společnost svému příteli Carlu Hutterstrasserovi. Carlovo dva synové Alex a Wolfgang se stali partnery roku 1931.

Společnost Bösendorfer vyráběla do první poloviny dvacátých let jen několik set pian ročně. Během světové ekonomické krize pak výroba pian Bösendorfer ještě více poklesla a ke konci druhé světové války byla výroba pozastavena úplně. Obnova firmy po válce byla velmi pomalá. Roku 1966 došlo ke koupi společnosti Bösendorfer Arnoldem H. Habigem, prezidentem společnosti Kimball International Inc. (dříve nazývané Jasper Corporation). Tato koupě se zdála býti prospěná pro obě společnosti. Roku 2002 se však společnost Bösendorfer rozhodla tuto spolupráci se společností Kimball ukončit a získat si znovu své dřívější postavení na trhu výrobců klávesových nástrojů.

Piana značky Bösendorfer jsou spojována s velmi silným a zpěvným tónem. Kostra piana je velmi robustní. Rám klavírů je vyroben z pevných jedlových částí, takže se skříň stává pokračováním ozvučné desky. Velké klavíry mají navíc čtyři tóny v basech. Jednoduché struny zlepšují stabilitu ladění a jsou značnou výhodou v případě, že se některá struna přetrhne.

Modely značky Bösendorfer

Standardní modely "Black"

Ve standardní sérii modelů „Black“ vyrábí Bösendorfer sedm modelů klavírů a dva svislé klavíry. Mezi tyto modely patří: 120CL, 130 CL, 170, 185, 200, 214, 225, 280 a 290 Imperial. Model Imperial Grand pak patří mezi jeden z největších světových křídel. Modely 120CL a 130CL jsou modely vzpřímené, respektive svislé. Každý numerický model značky Bösendorfer odpovídá přímo jeho délce v centimetrech, což znamená, že model 185 představuje délku 185 cm.

Křídlo Bösendorfer

Křídlo Bösendorfer

Série „Konzervatoř“

Série „Konzervatoř“ je vyráběna z důvodu, aby mohla společnost Bösendorfer oslovit širší trh a tím jsou zde myšleny především vysoké školy a univerzity. Většinou se jednalo o levnější modely, než jsou modely ze série „Black“, tedy z klasických černých modelů klávesových nástrojů. Cílem této série je nabídnout mladým talentům ekonomičtější variantu klavírů této značky. Výrobce se u nich zaměřil na zjednodušení non-kritických oblastí, které však nemají žádný vliv na zvuk klavíru. Klavíry série Konzervatoř jsou dostupné ve velikosti 214 a 200.

Speciální a limitované edice

Bösendorfer vyráběl i speciální a limitované edice svých klavírů. Pojmenovával je po slavných skladatelích jako je Franz Schubert, Fryderyk Chopin, Franz Liszt, atd. Kromě slavných skladatelů pojmenovával Bösendorfer svá piana i podle významných událostí, jako jsou 170 nebo 175 výročí firmy Bösendorfer nebo například dle designu Audi či designu FA Porsche.

Speciální designerské modely

Mezi speciální designerské modely patří například Bösendorfer Swarovski Crystal klavír z roku 2003 vyrobený na počest 175 výročí společnosti Bösendorfer. Každý z těchto klavírů byl posázen 8000 krystaly a vrstvy zlata. Všechny klavíry omezené série Emperor, Chrysler, Swarovski, Markýz, Hans Hollein nebo Mozarta již našly své šťastné majitele a jsou vyprodány. Série 180 výročí společnosti Bösendorfer je však stále otevřená.

Speciální designerský model Bösendorfer Swarovski

Speciální designerský model Bösendorfer Swarovski

Série Silent Piano ™

Série Silent Piano ™ je určena především pro zákazníky, kteří jsou omezeni prostorem. Bösendorfer Silent Piano ™ je dle výrobce Bösendorfer tím nejlepším spojením akustického světa z dílny Bösendorfer  a  digitálního světa Yamaha. Spojení ruční výroby a revolučního nového SH Silent Systému od Yamahy umožňuje mimo jiné i aktivaci tiché funkce. Ta vám umožní hrát  nerušeně kdykoliv během dne i noci. Piana této série mají dva sluchátkové výstupy, abyste si mohli zahrát duet, nebo aby vás mohl někdo poslouchat, hrajete-li za pomoci této tiché funkce. Na tomto klávesovém nástroji si můžete nahrávat vlastní výkony, či k němu připojit mobilní zařízení a iPady.Máte-li zájem o klávesové nástroje Bösendorfer, vyberte si z naší nabídky.

 


WILLIAMS, John-Paul. Piano. Přel. M. Nejedlá. 1. vydání. Slovart, s.r.o., 2003. 160 s. ISBN 80-7209-473-4