Čeho se vyvarovat při hře na piano či klavír?

Učíte se hrát na klavír? Chodíte do nějaké hudební školy nebo máte soukromého učitele? Pokud ano, pak vás s největší pravděpodobností bude upozorňovat i na chyby, které během hry na klavír děláte. A to je správně. Díky tomu se totiž vyvarujete celé řadě zlozvyků, kterým byste se jinak při hře na klavír, jako samouci, mohli naučit.

Na co byste si měli dávat pozor? 

Především na způsob, jakým u piana nebo klavíru sedíte. Snažte se sedět rovně a neprohýbat se v zádech. Stejně tak není dobré, když se u hry na klavír hrbíte a schováváte se tak podvědomě před publikem. Na držení těla je důležité dávat velký pozor. Často se u klavíristů stává, že si poklepávají nohou do rytmu. Nejedená se sice o nějak velký prohřešek, avšak pro určitou část vašeho publika může být tato skutečnost velmi rušivá. Při hře na piano nebo klavír byste měli také pravidelně dýchat, nikoliv dýchat jen povrchně. Je tomu tak hlavně proto, že při nesprávném dýchání může dojít ke špatné interpretaci vaší hudby. Někteří klavíristé, ať už jsou to malé děti, které se učí hrát na piáno či klavír sami, děti, které chodí do uměleckých škol, ale i dospělí, se často dopouštějí toho, že přes příliš prožívají hudbu. Tento zlozvyk se projevuje právě ve výrazu obličeje. V tomto případě je vždy nutno zvážit, zda se daný výraz v obličeji k vámi hrané hudbě hodí či nikoliv. Pokud si myslíte, že ano, pak tuto výtku neberte v potaz. Setkat se můžete například i s tím, že máte špatné postavené ruce na klaviatuře. Velmi často se totiž stává, že lidé zvedají při hře malíčky. Soustřeďte se tedy na správný prstoklad. Na tuto chybu je nutno dávat si velký pozor a pokusit se ji pravidelným cvičením odstranit. Pokud víte o tom, že i vy některý z výše zmiňovaných zlozvyků máte, pracujte na jejich odstranění. Pravidelným cvičením a soustředěním se na hru, se dokážete svých neduhů velmi rychle zbavit. Nejedná se sice o nic závažného, jde spíše o to, aby se vám na klávesové nástroje hrálo co nejlépe a pokud vystupujete na veřejnosti, aby vaše hra působila na publikum příjemným nerušivým dojmem.

 

Zaměřte se i na problémy, které nejsou na první pohled patrné

Tentokrát se nejedná o rady, jak při hře na piano vypadat, spíše o vaše vnitřní pocity, které zajisté každý začínající klavírista prožívá. Stává se vám, že usednete za klavír a najednou začnete bezmyšlenkovitě hrát, bez toho, aniž byste se pořádně usadili a nadechli? Zkuste si udělat maličkou pauzu před tím, než se do hry pustíte. Věřte, že tu krátkou chviličku publikum počká a vy se zatím stihnete uklidnit a začnete hrát bez nahromaděného stresu. Nepřemýšlejte před hrou na klavír nad tím, jak asi při hře vypadáte, jestli v publiku náhodou nesedí někdo, koho znáte, neposlouchejte, co se děje kolem vás, soustřeďte se plně jen a jen na vaši hru. To samé platí i pro klavíristy, kteří ještě nehrají před publikem, ale teprve se na klavír hrát učí. Máme tím na mysli domácí prostředí i prostředí nějaké základní umělecké školy. I při domácí hře na klavír je nutno mít klid, soustředit se na noty a nesledovat, co dělají ostatní členové rodiny, nerozptylovat se puštěnou televizí nebo rádiem. Pokud je od vás očekáváno, že podáte nějaký výkon, například chcete zahrát svým kamarádům, rodičům, prarodičům nebo jdete na soutěž či na své první vystoupení, pak jste zajisté plni obav, zda vše dopadne, tak jak má, zda neuděláte nějakou chybu, za kterou se vám budou lidé smát. Na tento problém nemyslete dopředu. Chybovat je lidské a každý kdo nyní hraje profesionálně na klavír nebo piano, chyby také dělal a chybu může udělat i nyní. Jedině tím, že chyby při hře dělat budete, můžete dosáhnout toho, že budete hrát dobře. Chybami se totiž člověk učí a chybovat je lidské. Na to pamatujte především. Pokud budete mít skladbu dobře nacvičenou, začnete hrát automaticky. Nepřemýšlejte tedy nad tím, jaké noty máte hrát, prsty vás samy povedou. Nebojte se už dopředu, že něco pokazíte. Právě ten stres a strach způsobí, že se vám budou třást ruce a nezahrajete to,  co chcete a tak jak umíte. Zkuste si věřit, uvidíte, že hra na klavír pak bude snadnější!