Začínáme hrát na klavír

Bude vás hra na klavír bavit?

V případě, že jste naprostý začátečník a o klavírech nebo pianech ještě nevíte vůbec nic, radíme vám investovat do levnějšího typu hudebního nástroje. Po roce pravidelného tréninku už budete zajisté vědět, zda vás hra na piáno nebo klavír nadchla natolik, že chcete pokračovat dále. Pokud se rozhodnete pro další hodiny věnované hře na klavír nebo piano, možná bude na čase, pořídit si lepší a dražší hudební nástroj, na kterém budete svou hru zdokonalovat. Pokud se však rozhodnete, že hra na klavír není pro vás to pravé ořechové a chcete zkusit jiný hudební nástroj, není nic snazšího než piáno nebo klavír prodat a věnovat se jinému koníčku. Z tohoto důvodu si lidé většinou pořizují v této prvotní fázi, kdy jde spíše o vyzkoušení vašeho zájmu nebo zájmu vašeho dítěte o hru na klavír, levnější verze klavíru nebo piána. Teprve v případě, že již víte, že u hry na klavír nebo piana zůstanete, nabízí se varianta pořídit si kvalitnější nástroj. Výkupů pianin a klavírů existuje celá řada a zájemců o jejich koupi také, proto se nebojte, že by vám doma tento klávesový nástroj zůstal.

Kde koupit první piáno?

Ale abychom nepřeskakovali. Kde, ale své první piano nebo klavír pořídit? Piana i klavíry můžete koupit v podstatě kdekoliv. Největší výběr naleznete především u prodejců pianin a klavírů nebo na různých internetových inzertních serverech s nabídkou klávesových nástrojů. Dejte si však pozor, abyste vybrali správně, protože ne každý hudební nástroje je ihned určený k prvnímu tréninku. Některá piana a klavíry je nejprve nutno opravit, to znamená provést repasi mechaniky, vyčistit a naladit. Proto doporučujeme raději kupovat piana a klavíry u odborníků, kteří se zabývají nejen výkupem, opravou, prodejem, ale i servisem pian a celé této problematice rozumí. Přeci jen koupě klavíru nebo piana u neznámého člověka na internetu nemusí dopadnout vždy podle vašich představ a vy se následně můžete divit, že piano nebo klavír, který jste právě zakoupili, za moc nestojí.

Piano nebo klavír?

Jaký je rozdíl mezi klavírem a pianem, a pro kterou verzi hudebního nástroje se rozhodnout vám poradíme v tomto článku: Rozdíl mezi klavírem, křídlem, pianinem a pianem

Jakou značku piana pořídit?

Dalším vaším rozhodnutí bude to, jakou značku hudebního nástroje si pořídíte. Zda Petrof, Förster, Steinway, Yamaha, Bechstein nebo úplně jinou. Výrobců pianin a klavírů je celá řada, proto je dobré se při koupi poradit s někým, kdo hře na klavír rozumí. Může to být například váš kamarád, který již dlouhá léta na klavír či piano hraje a vyzkoušel už více značek nebo se můžete zeptat v hudební škole, kam budete na hodiny hudby docházet. To, kde budete shánět reference, záleží jen a jen na vás. Pamatujte však na to, že nejlépe vám poradí zkušený prodejce pianin.

Hrajte s chutí!

Pak už bude záležet jen na ceně, kterou budete chtít do vámi vybraného nástroje investovat a samozřejmě i na tom, s jakým odhodláním a nadšením se do hry na své první piano nebo svůj první klavír pustíte!

 

Zajímá vás o klavírech a pianech více?

Přečtěte si i další články věnované tomuto tématu:

Jak správně vybrat piano?
Jak  nejlépe pečovat o piano?
Jednotlivé komponenty klavíru
Nedílné součásti piana
Historie klavírů
Kdy začít hrát na klavír?
Prstoklad při hře na klavír